Stypendium dla osób niepełnosprawnych
Co to jest stypendium dla osób niepełnosprawnych?
Stypendium dla osób niepełnosprawnych to forma pomocy skierowana do studentów z niepełnosprawnością. Stypendium przyznawane jest na semestr i wypłacane co miesiąc, jednak nie dłużej niż do miesiąca, w którym orzeczenie wygaśnie. Wysokość stypendium nie jest uzależniona od dochodu rodziny studenta.
Pobieranie stypendium dla osób niepełnosprawnych nie wyklucza możliwości ubiegania się o pozostałe świadczenia stypendialne.
Zanim złożysz wniosek o stypendium dla osób niepełnosprawnych koniecznie zapoznaj się z Regulaminem świadczeń dla studentów.
Kto może ubiegać się o stypendium dla osób niepełnosprawnych?
Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Stypendium przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, jednak nie dłużej niż przez 12 semestrów - bez względu na pobieranie świadczeń stypendialnych przez studenta, z zastrzeżeniem, że w ramach tego okresu stypendium przysługuje:
- na studiach pierwszego stopnia - nie dłużej niż przez dziewięć miesięcy;
- na studiach drugiego stopnia - nie dłużej niż przez siedem miesięcy.
Powyższa zasada nie ma zastosowania, jeżeli niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego. Wówczas możesz otrzymać stypendium na kolejnych kierunkach studiów przez dodatkowy okres 12 semestrów.
Pamiętaj !
Ważny jest moment powstania niepełnosprawności, a nie data wydania orzeczenia.
Stypendium nie przysługuje, gdy posiadasz tytuł zawodowy (również uzyskany za granicą):
- magistra, magistra inżyniera lub równorzędny;
- licencjata, inżyniera lub równorzędny, jeżeli ponownie podejmujesz studia pierwszego stopnia.
Kiedy ubiegać się o stypendium dla osób niepełnosprawnych?
Wniosek o przyznanie stypendium dla osób niepełnosprawnych na semestr letni roku akademickiego 2024/2025 należy złożyć w terminie od 1 do 16 marca 2025 r. Jeśli złożysz wniosek po 16 marca 2025 r., stypendium zostanie Ci przyznane dopiero od kwietnia 2025 r.
Masz również możliwość złożenia wniosku w trakcie trwania semestru – do 10. dnia każdego miesiąca, jednak nie później niż w czerwcu 2025 r. Pamiętaj, że jeśli złożysz wniosek po 10. dniu danego miesiąca (w okresie od kwietnia do maja 2025 r.), stypendium zostanie Ci przyznane od kolejnego miesiąca po złożeniu wniosku.
Jak złożyć wniosek o stypendium dla osób niepełnosprawnych?
Wniosek wraz z załącznikami (skan orzeczenia w formacie PDF) składasz wyłącznie w systemie USOSweb. Nie musisz go drukować ani dostarczać jego wersji papierowej do Biura Pomocy Materialnej.
Aby złożyć wniosek, zaloguj się na swoje indywidualne konto w systemie USOSweb, następnie przejdź do zakładki DLA WSZYSTKICH, a potem do sekcji WNIOSKI. Z listy dostępnych wniosków wybierz wniosek o stypendium dla osób niepełnosprawnych na semestr letni roku akademickiego 2024/2025. Po wypełnieniu formularza zatwierdź go, klikając "DALEJ: PODPISZ I ZŁÓŻ ELEKTRONICZNIE".
Po kliknięciu tego przycisku system wyświetli kolejne okno, w którym trzeba będzie wprowadzić kod autoryzacyjny wysłany na Twój adres e-mail. Dopiero po wpisaniu kodu wniosek zostanie złożony drogą elektroniczną w systemie USOSweb.
Jeżeli podczas wypełniania wniosku pojawi się komunikat, że w systemie nie ma informacji o Twoim aktualnym orzeczeniu wówczas dostarcz do Biura Wsparcia i Dostępności swoje aktualne orzeczenie. Pracownik biura wprowadzi Twoje orzeczenie do systemu i już na drugi dzień po migracji danych, będziesz miał możliwość złożenia wniosku w systemie USOSweb.
Pamiętaj !
Złożenie wniosku w systemie USOSweb jest wystarczające – ważne, aby miał status "złożony". Nie musisz go drukować ani wysyłać w wersji papierowej do Biura Pomocy Materialnej.
Co oznaczają statusy wniosków w systemie USOSweb?
Wypełniany - wniosek jest w trakcie wypełniania i możesz dokonywać zmian w dokumencie. Wnioski z takim statusem nie będą weryfikowane.
Złożony - na tym etapie nie możesz już dokonywać zmian w dokumencie. Nie drukuj wniosku i nie wysyłaj jego papierowej wersji do Biura Pomocy Materialnej. Jeżeli uznasz, że podczas wypełniania wniosku popełniłeś błąd i chcesz go ponownie edytować, musisz zwrócić się do Biura Pomocy Materialnej o cofnięcie dokumentu elektronicznego do poprawy. Po zakończeniu ponownej edycji należy powtórzyć procedurę złożenia.
Cofnięty do poprawy/Cofnięty do uzupełnienia - w trakcie weryfikacji koordynator stwierdził błędy lub braki w dostarczonych dokumentach. Szczegółowe informacje o sposobie poprawy lub uzupełnienia wniosku znajdziesz w komentarzu widocznym w USOSweb lub na swojej skrzynce mailowej. Po zakończeniu ponownej edycji wniosku należy powtórzyć procedurę złożenia.
Gotowy do rozpatrzenia - weryfikacja dokumentów została zakończona. Twój wniosek jest gotowy do rozpatrzenia.
Rozpatrzony - status wniosku informuje, że wkrótce udostępniona zostanie decyzja.
Rozpatrzony (decyzja do doręczenia) - decyzja zostanie/została udostępniona w systemie USOSweb. Decyzja musi zostać podpisana przez Rektora, dlatego pojawienie się jej w systemie może potrwać kilka dni. Z decyzją możesz się zapoznać po zalogowaniu do systemu USOSweb w zakładce "dla wszystkich/wnioski/lista pism administracyjnych".